reklama

Kryptomeny a migrácia

Prístup k finančnému systému je významný pre redukciu extrémnej chudoby. Budovať dostupný bankový systém v chudobných krajinách je však omnoho ťažšie než umožniť používanie kryptomien.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Klimatická zmena spôsobuje rastúci výskyt sucha a extrémnych horúčav, ale aj hurikánov, a náhlych zmien počasia. Bez ohľadu na to, čo ju spôsobuje, všetci sa zhodneme na tom, že život v dotknutých krajinách sa stáva ťažším. V krajinách, ktoré už predtým trpeli extrémnou chudobou, je tento problém doslova kritický. Ich obyvatelia si nemajú ako zaobstarať lieky, základné potraviny a občas ani pitnú vodu.

Migrácia je logickým dôsledkom tejto situácie. Miliónom ľudí už dnes ide o život. Do Európy ich zamieri iba malá časť, väčšina nechce takú cestu riskovať a zostávajú v geograficky i kultúrne blízkych krajinách. Napríklad len v Ugande dnes žije vyše milióna utečencov. Vyzerá to tam takto https://www.nationalgeographic.com/magazine/2019/04/how-bidibidi-uganda-refugee-camp-became-city/

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém chudoby je podľa mňa z krátkodobého hľadiska primárny. Bohatší a rozvinutejší región si skôr poradí s výkyvmi klímy než región, kde doslova nič nie je. Na rozdiel od bývalého premiéra nemám na mysli východ Slovenska.

A tento problém je riešiteľný. Nie však formou zahraničnej pomoci, ktorá sa rozplynie rýchlejšie ako eurofondy u nás.

Prístup k finančným službám

Účinným nástrojom boja proti chudobe je budovanie širokého prístupu k finančným službám. Bez bankového účtu nemáte možnosť prijímať a posielať elektronické platby. Jediná možnosť zostáva lokálny cash. Ten však ekonomickú aktivitu veľmi obmedzuje a navyše sa rozplýva v rýchlej inflácii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Hyperinflácia v Zimbabwe
Hyperinflácia v Zimbabwe (zdroj: Neznámy)

Na druhej strane, budú si tam banky budovať svoje pobočky? Ako? Načo? Pre extrémne chudobných klientov, v prostredí s nízkym vzdelaním a vysokou kriminalitou? To určite nie. Náklady a riziká pre ne prevyšujú možné príjmy. Banky majú obvykle pobočky v hlavných mestách, účty si tam držia veľké firmy a jednotlivci sú odkázaný na hotovosť od týchto firiem a na remitencie od príbuzných v zahraničí. Vzniká tak mocenská nerovnováha, ktorá udržiava príjmovú nerovnosť a drží celú krajinu v chudobe.

Existujú štúdie, ktoré preukazujú, že rozšírený prístup k nejakej forme elektronických peňazí v regióne významne redukuje chudobu. Napríklad mobilné peniaze: http://news.mit.edu/2016/mobile-money-kenyans-out-poverty-1208

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kryptomeny ako finančný systém

Svet kryptomien ponúka základnú platobnú infraštruktúru, ktorá je pre používateľa prakticky bez nákladov a dá sa použiť kdekoľvek na svete. Stačí internet a smartfón, nie sú ani potrebné veľké rýchlosti prenosu dát. Ak sa napríklad podarí Elonovi Muskovi projekt Starlink, kvalitný internet bude prístupný kdekoľvek na svete. Používatelia kryptomien z rozvojových krajín získavajú neobmedzenú možnosť posielať a prijímať platby v globálnych menách, ktoré nie sú viazané na miestnu vládu. Aj najväčšia korekcia ceny Bitcoinu je nič oproti hyperinflácii.

Zrazu je tu možnosť zarábať si cez internet. Vzdelanejší môžu poskytovať služby obyvateľom rozvinutých krajín a získané prostriedky míňať vo svojom okolí. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obr. banková vs. kryptomenová ekonomika. Počet možných ekonomických výmien v globálnom P2P systéme je rádovo väčší, nevznikajú v ňom vylúčené regióny a populácie. Množstvo služieb ponúkateľných online je stále väčšie.
Obr. banková vs. kryptomenová ekonomika. Počet možných ekonomických výmien v globálnom P2P systéme je rádovo väčší, nevznikajú v ňom vylúčené regióny a populácie. Množstvo služieb ponúkateľných online je stále väčšie. (zdroj: Juraj Forgács)

Pomáhajme im tam, kde sú

A pomôžme zároveň i sebe a našej planéte. Prijmová nerovnosť je dnes tak rozsiahla, že veľké množstvá peňazí už nemajú iné uplatnenie než ukladanie vo finančných derivátoch. Pritom existujú miliardy ľudí, ku ktorým sa nedostávajú ani základné tovary a služby.

Nie je vôbec potrebné týmto ľuďom posielať dary a robiť z nich žobrákov, stačí ak získajú prístup k odosielaniu a prijímaniu elektronických platieb. V rozvinutých krajinách bude možné obstarať určité online služby (IT, dizajn, prekladateľstvo, …) lacnejšie a zároveň sa časť kúpyschopnej sily presunie tam, kde je naozaj potrebná. Nie je to žiadna ľavicová utópia, je to jednoducho možnosť pre tých, ktorí budú tvrdo pracovať.

Kľúčom k využitiu tejto možnosti je vzdelanie, talent a zapojenie do globálnej transakčnej siete bez neúnosných nákladov. V súčasnej bankovej sieti je zapojenie týchto takmer 2 miliárd ľudí do online ekonomickej výmeny len utópiou.

Funny príklad

Napríklad obyvatelia Amazónie. Častokrát sa pozastavujeme nad rozsiahlym výrubom, ktorý by bez lokálnych robotníkov nebol možný. Pre nich je to však jediná možnosť zaobstarať si peniaze vo forme hotovosti a živiť rodinu. Sú závislí na veľkých spoločnostiach, ktoré dokážu ekonomicky interagovať s okolitým svetom a hotovosť im priniesť.

Naopak vo svete všadeprítomného internetu a kryptomien sa môžu ľahko stať ochrancami svojho prírodného dedičstva, pretože už dokážu informačne i ekonomicky komunikovať so svetom sami na P2P báze. Instagram? Youtube? Live stream z pralesa? Žiaden problém.

Záver

Kryptomeny nie sú liekom na klimatickú zmenu. Dokážu však radikálne znížiť bariéry výmeny medzi obyvateľmi rozvojových a rozvinutých krajín. Vďaka tomu môžu v priebehu pár rokov zlikvidovať problém extrémnej chudoby. To by mohlo výrazne znižíť migračné tlaky a pomôcť ich dostať pod hranicu, ktorá ohrozuje politickú a sociálnu stabilitu na svete. Zároveň lokálne komunity dostávajú možnosť čiastočnej nezávislosti od veľkých korporácií, ktoré sa doposiaľ v rozvojom svete nechovali vždy zodpovedne. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Upozornenie: Autor je zakladateľom spoločnosti Fumbi Network, ktorá ponúka možnosť investovania do kryptomien pre širokú verejnosť.

Juraj Forgács

Juraj Forgács

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Fanúšik kryptomien, ekonóm, finančný manažér. Otec troch malých detí, kŕmič ich chlpatých priateľov a amatérsky barman. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu