reklama

O masívnych nákupoch Bitcoinu veľkými firmami a jeho úschove

Microstrategy kúpila Bitcoin za 425 mil USD a spravila z neho hlavné rezervné aktívum. Nasledujú ju ďalšie veľké firmy v snahe o ochranu majetku pred monetárnou infláciou. Vitajte v storočí Bitcoinu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď v polovici septembra Microstrategy oznámila, že z Bitcoinu spravila svoje hlavné rezervné aktívum, a úspešne ho nakúpila v hodnote 425 miliónov USD, odštartovala sa lavína ďalších podobných oznámení. Square investoval 50 miliónov a zverejnil potrebné technické, právne a účtovné postupy. Stone Ridge nakúpili za 115 miliónov ako súčasť širšej investičnej stratégie. Pred pár dňami sa pridala britská Mode Global Holdings s oznámením, že do Bitcoinu konvertuje 10% svojej pokladnice. Všetko firmy zalistované na veľkých burzách. Sám som bol oslovený niekoľkými klientami so záujmom o nákup väčšieho množstva Bitcoinu prakticky v rozmedzí niekoľkých dní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo teraz? Ako je vôbec možné nakúpiť Bitcoin za bezmála pol miliardy dolárov bez toho, aby si to niekto všimol? Ako je ho možné bezpečne uschovať?

Otázka prečo je pomerne jednoduchá. Bitcoin predstavuje jediné aktívum s úplne predpovedateľným množstvom v obehu, zároveň je dostatočne bezpečný a likvidný. Nie je možné ho falšovať, centrálne banky ho nemôžu ľubovolne rozmnožovať a hekerský útok na jeho sieť je nielen nepraktický, ale zrejme už v praxi neuskutočniteľný.

Na druhej strane dôvera vo finančný systém je dnes nižšia než predtým. Stále častejšie sa hovorí o rizikách, ktoré nekonečné produkovanie dlhu pri nulových úrokoch prináša. Mnohí ich už nevnímajú ako riziká, ale skôr ako časovanú bombu, na ktorej svet sedí. Preto aj veľké firmy hľadajú nástroje ako sa chrániť pred prípadnou dlhotrvajúcou vysokou infláciou - ktorá je v súčasnosti stále jeden z tých lepších scenárov budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak firmy očakávajú, že aj iné firmy pôjdu do Bitcoinu, je rozumné ísť doňho skôr a profitovať na kurzovom raste. V určitom bode nás čakajú preteky inštitúcií. Alebo inak: štartovací výstrel už padol, niektorí bežci už sú na trati, kým iní si ešte zaväzujú topánky.

Kľúčovým dôvodom "prečo teraz" je však rozvoj technologickej infraštruktúry. Bitcoin bol postavený ako P2P peniaze, ktoré si človek drží sám. Môže byť svojou vlastnou bankou. To je však pre právnickú osoby nie veľmi vhodné. Manipulácia s Bitcoinom sa podobá práci s hotovosťou - kto má kľúč od pokladne, ten vie hotovosť použiť. Z toho pramení riziko hekerských útokov smerujúcich k odcudzeniu kľúčov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na trh preto prišlo niekoľko riešení pre inštitucionálnu správu kryptomien. Ich typické prvky:

  • hardvérové bezpečnostné moduly (podobné čipom v elektronickom občianskom preukaze)

  • osobné prístupové zariadenia vydané na meno (taktiež s bezpečnostným čipom)

  • možnosť vytvoriť neprelomiteľný autorizačný tok

  • poistenie

S týmito nástrojmi už je skupinová správa kryptomien vrátane Bitcoinu úplne bezpečná. Ak navyše pripočítame stále rastúci počet profesionálnych správcov, firmy sa už dnes majú na koho obrátiť. Preto ich bude len pribúdať.

Ako nakúpiť veľké množstvo Bitcoinu

Ak máte väčšiu rezervu v EUR a chcete za ňu kúpiť Bitcoin (alebo širšie portfólio kryptomien), nie je to úplne jednoduché. Dá sa to však, a pri troche športového šťastia aj bez toho, aby ste pohli s cenou nahor. Čím si musia prejsť inštitúcie, ktoré takýto nákup zvažujú:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1. Otvoriť likvidné kanály.

Táto fáza zahŕňa KYC/AML certifikáciu na burzách, crypto-friendly bankách a OTC trhoch. V závislosti od zložitosti vlastníckej štruktúry a povahy finančných zdrojov môže trvať dni až týždne. Nesnažte sa presúvať milióny EUR na kryptomenové burzy (ani na tie finančne regulované) zo svojho operatívneho bankového účtu, ale otvorte si účet na to určený.

2. Vytvoriť nákupný plán / algoritmus

Nakupovanie veľkého množstva čo najvýhodnejšie v čo najkratšom čase vyžaduje manuálne i algoritmické, spotové i limitné nakupovanie. Ideálne je postaviť kostru nákupov na spotovom nakupovaní malých množstviev na rôznych burzách v niekoľkosekundových impulzoch, a doplniť to algoritmom, ktorý bude vytvárať a rušiť limitné príkazy podľa cenového vývoja. Posledná vrstva je manuálna a zahŕňa cenovú negociáciu s OTC brokermi. Následne stačí postupne dodávať likviditu na jednotlivé kanály.

3. Úschova

Už aj samotný prístup k práve nakúpeným Bitcoinom je citlivý, ale ešte dôležitejšie je finálne uskladnenie. Je možné investovať do namieru šitého riešenia s vlastnými ľuďmi, alebo využiť niektorú službu inštitucionálnej úschovy, čo je obvykle lacnejšie a bezpečnejšie. Počas nakupovania je potrebné Bitcoin presúvať do finálnej úschovy v rozumných intervaloch, a pri racionálnych poplatkoch na blockchaine.

4. Účtovníctvo a dane

Ak chcete len dokupovať Bitcoin a následne ho "hodlovať", nemusíte (vlastne nesmiete) ho ku koncu roka preceňovať. Kým ho nepoužijete na nákup niečoho iného, nemusíte teda platiť daň vyplývajúcu z cenového nárastu. Daň sa však paradoxne môže platiť v dôsledku poplatkov, ktoré v Bitcoine zaplatíte. Podľa súčasnej úpravy na Slovensku, zrejme aj z preceňovacieho rozdielu pri použití Bitcoinu na úhradu transakčných poplatkov na blockchaine, hoci tie nikdy neboli denominované v EUR. (pozor: toto nie je daňové poradenstvo).Tie sú však veľmi malé a vo finále to nakoniec nie je veľký problém, ani to nie je veľmi zložité.

A ešte jedna vec: môžete si vytvoriť účet na niektorej z kvázi-účtovných platforiem, ktoré sú prepojené s burzami, a tie dodajú do Vášho bežného účtovníctva už hotové a konsolidované vstupy zo sveta kryptomien.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Disclaimer: Autor je zakladateľ spoločnosti Fumbi Network, ktorá ponúka služby pre investovanie do kryptomien širokej verejnosti a inštitúciám.

Juraj Forgács

Juraj Forgács

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Fanúšik kryptomien, ekonóm, finančný manažér. Otec troch malých detí, kŕmič ich chlpatých priateľov a amatérsky barman. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu